UAB privalumai ir trūkumai

Uždaroji akcinė bendrovė yra viena populiariausių verslo formų Lietuvoje. Tai lemia reputaciją pelnęs įmonės statusas, mokestinės lengvatos bei kiti privalumai, kurie užgožia galimus minusus. Palyginus privalumus su trūkumais, tikimės, kur kas paprasčiau nuspręsite dėl verslo įteisinimo formos.

UAB trūkumai – nebus baisūs su patikimais steigėjais

Jeigu nuspręsite, kad UAB yra Jums tinkama veiklos forma – siūlome steigti UAB kartu su patikima pagalba, kuri ne tik padės paruošti reikalingus dokumentus, tačiau taip pat ir atsakys į kylančius klausimus susijusius su UAB arba palyginimui – su kita verslo forma. Nesate pilnai apsisprendę? Kviečiame skaityti mūsų parengtą gidą apie UAB ir MB privalumus bei trūkumus.

Pagalba steigiant – tai ne tik dokumentų sutvarkymas, tačiau ir bazinės informacijos apie veiklos formą suteikimas. UAB, tai:

  • Ribotos atsakomybės juridinis asmuo, kurio akcininkai nerizikuoja už UAB neįvykdytas prievoles.
  • UAB steigimas neatsiejamas nuo įstatinio kapitalo, kuris turi būti ne mažesnis nei 2 500 eurų. Tiesa, įstatinis kapitalas gali būti pateiktas ne tik piniginiu pavidalu, tačiau ir kitomis formomis, tai yra, materialiniu pavidalu. 2 500 eurų yra grindys, o lubos – neribotos ir priklauso nuo akcininkų bei įmonės planų.
  • Viena įmonės akcija prilygintina vienam balsui, kuris lemia priimant tam tikrus sprendimus UAB veikloje.
  • Akcininkas gali parduoti, padovanoti arba kitaip disponuoti savo turima dalimi (žiūrėti: akcijų pardavimas).
  • UAB valdymo organas yra vadovas arba galima sudaryti kolegialų valdymo organą, tai yra – valdybą.

Uždarosios akcinės bendrovės privalumai ir trūkumai

Kuo daugiau žinosite apie šį veiklos tipą – tuo bus paprasčiau nuspręsti, ar jis atitinka Jūsų verslo poziciją.

UAB privalumai:

  1. Akcininkas nerizikuoja savo turtu, jeigu UAB veikla klostosi ne taip gerai, kaip buvo tikėtasi.
  2. Norėdami gauti kuo daugiau lėšų, kurios bus skirtos UAB vystymui, įmonė gali išleisti naujas akcijas, kurios pritrauks papildomų investicijų.
  3. Akcininkai turi galimybę valdyti savo dalį taip, kaip nori, tai yra, savo akcijas jie gali parduoti, padovanoti ir t.t. 
  4. Galimas pasitraukimas iš UAB veiklos kai tik norisi.
  5. Svarbūs uždarosios akcinės bendrovės privalumai susiję su mokestinėmis lengvatomis. Jeigu UAB dirba mažiau nei 10 žmonių ir mokestiniais metais pajamos yra ne didesnės nei 300 000 eurų – taikomas lengvatinis 5 % pelno mokesčio tarifas vietoje įprasto 15 % tarifo.

UAB trūkumai:

Tai, kas vienam gali atrodyti kaip minusas, kitam nekelia jokių problemų. Visgi, dažniausiai kaip UAB trūkumai, yra įvardijami:

  1. Įstatinio kapitalo dydis, kuri turi būti ne mažesnis nei 2 500 eurų. Tiesa, jo išvengti galima ne steigiant, tačiau perkant jau anksčiau įkurtą UAB.
  2. Akcininkams išmokamas pelnas tik per dividendus (jeigu UAB veikia pelningai) ir tik pasibaigus finansiniams metams.
  3. Galima pelną gauti ir kaip darbo užmokestį, tačiau tokiu atveju reikia susimokėti nemažus mokesčius.

Mokestiniai niuansai

Uždarosios akcinės bendrovės privalumai ir trūkumai labai dažnai analizuojami per mokesčius, kuriuos reikia mokėti. Tai padeda geriau įsivaizduoti galimas pajamas ir tuo pačiu pelną.

UAB mokami mokesčiai yra:

Pelno mokestis

  • Įprastai – 15 %  nuo pelno. 
  • 5 % – lengvatinis mokestis.

Dividendų mokestis

15 % nuo priskaitytų dividendų.

Pridėtinės vertės mokestis (PVM)

Tarifas siekia 21 % (taikomas, jeigu UAB pajamos iš veiklos Lietuvoje per paskutinius 12 mėnesių viršija 45 000 eurų, prekių iš kitų EU šalių įvežama daugiau negu už 14000 eurų).

Nekilnojamojo turto mokestis

Nekilnojamojo turto mokestis svyruoja nuo 0,3 – 3 %.

Mokesčiai mokami nuo UAB darbuotojo atlyginimo

  1. Darbuotojo, nuo darbo užmokesčio, mokamas 20 % GPM tarifas. Taikomi tam tikri neapmokestinamieji pajamų dydžiai (NPD) skaičiuojami pagal formulę ir priklauso nuo gaunamų pajamų dydžio bei tais metais patvirtintos mėnesio minimalios algos (MMA). Tais atvejais, kai metinė pajamų dalis viršija 60 VDU dydžio sumą, yra taikomas 32 % GPM tarifas.
  2. Sodros mokesčiai –  išskaičiuojama iš darbuotojo darbo užmokesčio:  21,27 % (kai nekaupiama papildomai pensijai), 23,37 % arba 24,27 % (papildomai 2,7 % arba 3 % jeigu kaupiama pensijai).
  3.  Sodros mokesčiai – mokami papildomai darbdavio (įmonės) 1,77 %.

Uždarosios akcinės bendrovės privalumai ir trūkumai neturėtų būti orientuoti tik į mokesčius. Visi juridiniai vienetai yra apmokestinami. Tačiau tuo pačiu gaunamos ir socialinės garantijos. Jeigu nežinote, kuris juridinio asmens statusas yra apmokestinamas mažiausiai – susisiekite su specialistu, kuris pataria dėl verslo įteisinimo formos pasirinkimo ir padeda sutvarkyti dokumentus.

UAB steigimas

Jeigu apibendrinus uždarosios akcinės bendrovės privalumus ir trūkumus – ji vis tiek atrodo kaip patrauklus pasirinkimas – tokiu atveju pirmiausia reikia pasirūpinti steigimo dokumentais.

  • Steigimui reikalingas UAB pavadinimas.
  • Reikia nurodyti steigėjo asmeninius duomenis: vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamosios vietos adresas.
  • Nurodyti – kokia veikla bus vykdoma.
  • Nurodyti veiklos realizavimo adresą.
  • Pateikti įstatinį kapitalą (minimali riba yra 2 500 eurų).

Steigimo metu reikia sumokėti šiuos mokesčius:

  1. Laikinojo UAB pavadinimo, kuris įtraukiamas į registrą.
  2. Registrų centro mokestis.
  3. Notaro mokesčiai.
  4. Specialisto, kuris padės sutvarkyti steigimo dokumentus, įkainiai.

UAB yra patraukli ir patogi (užsakius UAB apskaitos paslaugą) verslo forma, o kaip ja pasinaudosite – viskas Jūsų rankose.

Skambinti
Parašyti