Dividendai

Dividendai (en. dividends, reikšmė – paskirta pelno dalis), kurią gauna akcininkai. Kas tai yra? Pelnas, kurį galima naudoti savoms reikmėms (UAB, MB atveju). Dividendai yra išmokami ne visada. Tai priklauso nuo įmonės finansinių metų. Dividendai (jų suma) yra apmokestinami, tad kuo jie didesni – tuo ir mokesčių reikia sumokėti daugiau.

Lietuvoje dividendai kinta priklausomai nuo įmonės situacijos, savininkų sprendimų bei kitų veiksnių, kurie lemia įmonės pelną. Kokio dydžio dividendus mokėti sprendžia įmonės akcininkai atsižvelgdami į finansinius rezultatus. Tiesa, didesni gali pritraukti daugiau akcininkų, kurie tikisi investicinio pelno.

Dividendai yra ne PVM objektas (tad nereikia mokėti šio mokesčio nuo jų), tačiau jiems taikomas GPM mokestis. Jis siekia 15 procentų (2021-ųjų duomenimis). Mokamas VMI (o ne Sodrai, kaip mano daugelis). Neapmokestinamieji dividendai taikomi tokiu atveju, jeigu juridinis vienetas, kuris nėra registruotas tikslinėje teritorijoje ir per paskutinius 12 mėnesių,  valdo ne mažiau kaip 10 proc. dividendų. Tokie dividendai nėra apmokestinami, nereikia mokėti pelno mokesčio.

Kaip deklaruojami dividendai? Pildomi deklaracijoje. Kur deklaruojami? Prisijungus prie EDS sistemos. Mokesčiai sumokami į VMI sąskaitą, nebent, kaip jau minėjome, gauti yra neapmokestinamieji.

Didžiausi dividendai mokami tuomet, kai siekiama greito pelno. Visgi, kai jie išmokėti – gali trūkti pajamų tolimesniam veiklos vystymui. Dividendų dydį nurodo akcininkai. Nuo to priklauso mokėtini dividendai ir tuo pačiu – mokesčiai. Mažiau investuojantys akcininkai dažniausiai į UAB žiūri kaip į ilgalaikę uždarbio investiciją, tad nesitiki ir greito pelno, tai yra, didelių dividendų.

Skambinti
Parašyti