Mažosios bendrijos (MB) mokesčiai

Mažoji bendrija yra patraukli juridinio asmens forma, kurioje gali veikti iki 10-ies fizinių asmenų. Mažąją bendriją steigti gali vienas asmuo, gali keli, tačiau svarbu išsirinkti vadovaujančias pareigas einantį, kuris bus atsakingas už susitikimų organizmą ir kitus darbus. Tai yra ribotos civilinės atsakomybės juridinis asmuo, kurio nariai nerizikuoja savo asmeniniu turtu bankroto atveju. Galiausiai, MB steigti nereikalingas pradinis kapitalas (tačiau visi nariai turi mokėti nustatyto dydžio įnašus, kurie yra skirti veiklos realizavimui), o veikla turėtų atitikti LR šalies įstatymus, tai yra, nebūti draudžiama.

Kokius mokesčius turi mokėti mažoji bendrija?

Mažoji bendrija turi mokėti šiuos mokesčius:

  1. Pelno mokestis

Jis gali būti:

  • Įprastai – 15 %  nuo pelno. 
  • 5 % – lengvatinis mokestis.  Jis taikomas tuomet, jeigu MB  veikia mažiau nei 10 asmenų, metinės pajamos yra ne didesnės nei 300 000 eurų ir bendrijos nariai neturi daugiau kaip 50 % akcijų kitose įmonėse.

Pelno mokesčio įstatymas (PMĮ) suteikia galimybę pirmus metus mokėti 0 % pelno mokestį, jeigu MB metinės pajamos neviršija 300 000 eurų, bendrijoje yra ne daugiau nei 10 narių bei neatitinka PMĮ 5 straipsnio 3 dalyje nurodytų kriterijų.

  1. Pridėtinės vertės mokestis

Jeigu MB pajamos iš veiklos Lietuvoje per paskutinius 12 mėnesių viršija 45 000 eurų arba MB iš kitų ES valstybių narių per kalendorinius metus įsigyja prekių už daugiau nei 14 000 eurų, arba MB nariai kontroliuoja keletą kitų juridinių vienetų, kurių bendri rodikliai kartu su MB viršija anksčiau nurodytus rodiklius – ji privalo registruotis kaip PVM mokėtoja. Tarifas siekia 21 %.

  1. Nekilnojamojo turto mokestis

Nekilnojamojo turto mokestis svyruoja nuo 0,3 – 3 % ir mokamas tik tokiu atveju, jeigu MB turi registruoto turto.

  1. MB pelno paskirstymo pajamos

MB narys gali gauti pajamų iš paskirstytojo pelno. Apmokestinimas – 15% gyventojų pajamų mokesčiu.

  1. Gyventojų pajamų mokestis (GPM)

Gyventojų pajamų mokestis yra 20 % nuo lėšų, kurios yra išimamos asmeniniams poreikiams iš MB. Tai yra B klasės tipo išmokos, todėl gyventojų pajamų mokesčius turi sumokėti kiekvienas MB narys, pateikdamas metinę pajamų deklaraciją pasibaigus metams iki kitų metų gegužės 1 d.

  1. Valstybinis socialinis draudimas (VSD)

Valstybinis socialinis draudimas yra apmokamas Mažosios bendrijos. Mokestinė našta – 13,83 % nuo 50 % asmeniniams poreikiams išimtų MB nario lėšų. Jeigu narys papildomai kaupia pensijai – taikoma papildoma 2,4% arba 3 % įmoka.

  1. Privalomas sveikatos draudimas (PSD)

Privalomas sveikatos draudimas – 6.98 %  nuo 50 % asmeniniams poreikiams išimtų lėšų, tačiau ne mažesnė suma negu 6,98 % nuo nustatyto mėnesinio minimalaus atlyginimo (MMA) PSD gali būti apmokamas Mažosios bendrijos. 

  1. MB vadovo mokesčiai, kuris yra ir MB narys, pajamos pagal civilinę paslaugų sutartį už vadovavimo paslaugas:
  • GPM – 15 % MB narys pats moka mokesčius metams pasibaigus;
  • VSD ir PSD – mokėti nereikia.
  1. MB vadovo mokesčiai nuo pajamų, kuris yra ne MB narys,  kaip nuo darbo santykių:
  • GPM – 20 % MB išskaičiuoja ir sumoka GPM už MB vadovą ne narį);
  • VSD mokama tokia pačia tvarka kaip ir už asmenis, kurie turi darbo santykius. Tarifai:  15,70 %, 17,50 % arba 8,70 % (papildomai 1,8 % arba 3 % jeigu kaupiama pensijai).

MB privalumai

Pagrindiniai Mažosios bendrijos privalumai yra šie:

  • Netaikomas minimalus įstatinis kapitalas (įnašas) kaip kad, pavyzdžiui, UAB arba AB atveju.
  • Kiekvienas narys turi teisę palikti bendriją arba perleisti savo veiklos teises kitam asmeniui.
  • Šis juridinis asmuo yra ribotos civilinės atsakomybės, tad nariai nerizikuoja savo asmeniniu turtu, tik įnašu, kuris yra sumokamas įstojant. Pavyzdžiui Individualios įmonės savininkas atsako asmeniniu turtu.
  • MB steigti gali ir vienas, ir keli asmenys. Jeigu steigėjas bus vienas – kiti nariai gali įsitraukti į verslą jo funkcionavimo metu.
  • Gautas MB pelnas gali būti paskirstomas visiems nariams anksčiau nei baigiasi mokestiniai metai.

Mažosios bendrijos buhalterinė apskaita nėra tokia paprasta kaip gali atrodyti. Ji reikalauja ne tik profesionalumo, tačiau ir atsinaujinančios informacijos sekimo. To reikia, kad apskaita būtų vedama tvarkingai ir profesionaliai.

Skambinti
Parašyti