Kaip kurti įmonę?

Pradėti savo verslą – visada geras laikas. Ypač, kai turite idėją, kuri jau seniai sukasi galvoje. Svarbiausia pasitikėti savimi, nugalėti visas baimes ir pagaliau pradėti savo verslą, kuris gali ne tik padidinti pajamas, tačiau ir kelti moralinį pasitenkinimą.

O ar sunku kurti įmonę Lietuvoje – vieno atsakymo nėra. Tai priklauso nuo daugelio smulkmenų, kurias čia ir aptarsime.

Verslo formos: UAB ir MB

Pirmiausia reikia nuspręsti, kuri verslo teisinė forma Jums atrodo priimtiniausia. Populiariausios Lietuvoje yra UAB arba MB formos. Žinoma, dėl to verta tartis su verslo konsultantais, buhalteriais, kurie žinodami Jūsų idėją bei tikslus – gali patarti ir dėl labiausiai tinkamos formos.

Lietuvoje galimos:

  • Uždaroji akcinė bendrovė (UAB);
  • Mažoji bendrija (MB);
  • Viešoji įstaiga (VŠĮ);
  • Individuali įmonė (IĮ);
  • Ir kitos formos.

Reikia ne tik tinkamai sutvarkyti dokumentus, tačiau ir atlikti begalią kitų paruošiamųjų darbų, kuriems svarbu tikslumas ir detalumas. Žinoma, kad įmonės kūrimas nebūtų varginantis – geriausia kreiptis į atsakingus specialistus, kurie ne tik sutvarko dokumentus, tačiau ir atsako į rūpimus klausimus, padeda žengti pačius pirmus žingsnius verslo plotmėje.

Atskirai norime aptarti UAB steigimą, kadangi tai yra bene pati populiariausia teisinė verslo forma Lietuvoje. Įmonių kūrimas UAB yra neatsiejamas nuo pelno siekimo, o įstatinis kapitalas į padalintas į atskiras dalis, kurios vadinamos akcijomis. UAB steigti gali fiziniai asmenys ir/ar juridiniai asmenys.

Patys svarbiausi sprendimai UAB yra priimami balsavimo metu, kuriame dalyvauja akcininkai. Viena akcija suteikia vieną balsą, tad kuo akcininkas turi jų daugiau – tuo jo galia priimant sprendimus yra didesnė. UAB vienasmenis valdymo organas yra vadovas, tačiau taip pat gali būti sudaromas ir kolegialus valdymo organas – taryba.

UAB akcininkų skaičius nėra apribotas. Tačiau, jeigu norima plėstis ir pritraukti daugiau investicijų – tokiu atveju įmonė gali būti perdaroma į akcinę bendrovę (AB).

UAB privalumai:

  • Tokios įmonės kūrimas yra gana paprastas, steigimas – greitas.
  • Įmonės nepasisekimo atveju – akcininkai nerizikuoja savo turtu.
  • Norėdama gauti daugiau lėšų – UAB gali “išleisti” naujas akcijas.
  • Yra galimybė parduoti/perduoti akcijas kitam asmeniui.
  • UAB yra taikomos mokestinės lengvatos: “jei vidutinis darbuotojų skaičius neviršija 10 žmonių ir mokestinio laikotarpio pajamos neviršija 300 000 Eur, taikomas lengvatinis 5 proc. pelno mokesčio tarifas vietoje įprasto 15 proc. tarifo”.
  • UAB verslo forma – solidi, patikima, pripažįstama – ne tik Lietuvoje, tačiau ir likusiame pasaulyje.

Kita verslo forma, kuri sulaukia ne ką mažiau dėmesio, yra MB. Steigėju arba nariu gali būti tik fiziniai asmenys. Jų skaičius – ne didesnis nei 10 asmenų. Mažosios bendrijos steigimas – taip pat nėra labai sudėtingas, tačiau visada geriausia yra tartis su specialistais, kurie viską atliks už Jus. Tai padeda ne tik sutaupyti daug laiko, tačiau ir būti ramiu, kad viskas bus atlikta tinkamai. Juk gera verslo kūrimo pradžia – pusė darbo.

MB privalumai:

  • Nereikia įstatinio kapitalo.
  • MB vadovas dirba pagal civilinę paslaugų sutartį (o ne darbo sutartį).
  • MB nėra būtinas nei buhalteris (pagal darbo sutartį), nei vadovas.
  • Tai yra ribotos atsakomybės įmonė.
  • MB apskaita, lyginant su UAB, kur kas paprastesnė.
  • Nariai gali dirbti be darbo sutarties.
  • MB narys turi teisę išstoti iš bendrijos atsiimdamas duotą įnašą.
  • MB narys gali savo teises perteikti kitam asmeniui.

Nuo ko pradėti kurti įmonę?

Nors įmonės kūrimas asmeniui, kuris šioje sferoje neturi daug patirties, atrodo labai varginantis ir ilgas darbas, tačiau džiugu, kad yra pagalba, profesionalai, kurie viską padarys greitai, tiksliai ir svarbiausia – teisingai. Pagal poreikius galimas įmonės kūrimas internetu arba per notarą.

Pateiksime esminius niuansus, kuriuos reikia įvertinti įmonės kūrimo metu.

  1. Taigi, pirmiausia Jums reikia nuspręsti – kaip vadinsis Jūsų įmonė. Nors tai gali atrodyti kaip smulkmena, tačiau tikrai nėra. Juk svarbu, kad įmonės pavadinimas ne tik tinkamai reprezentuotų Jūsų vykdomą veiklą, tačiau taip pat ir pats iš savęs būtų gera reklama. Dažnai šiame žingsnyje daugelis užtrunka kur kas ilgiau nei tikėjosi. Nepamirškite, kad taip pat galima samdyti specialistus, kurie padės sugalvoti vardą Jūsų įmonei. Svarbiausia, kad Jūsų sugalvotas vardas negali būti anksčiau registruotas, jis negali būti klaidinantis, žinoma, įžeidžiantis. Išrinkus pavadinimą – jį reikia rezervuoti Juridinių asmenų registre.
  2. Sekantis žingsnis – labai svarbus. Geriausią jį atklikti su specialistais. Tai yra įmonės dokumentų paruošimas. Išties, dokumentų reikia tikrai gana daug, tad svarbu detalumas, kad niekas ne tik kad nebūtų pamiršta, tačiau ir sutvarkyta pagal terminus, laiku. Svarbiausią vaidmenį čia atlieka įmonės steigimo sutartis, kurioje turi būti nurodyti visi steigimo aktai, sutarties niuansai, žinoma, taip pat ir įmonės įstatai, steigimo akcininkų protokolas (jeigu steigiama UAB) ir kiti dokumentai su kuriais jus supažindins specialistai.
  3. Sekančio žingsnio metu reikia pasirūpinti įmonės registracijos adresu. Visos įmonės turi nurodyti adresą – kur yra vykdoma jų veikla. Jeigu patalpos yra Jūsų nuosavos – tereikia tai pagrįsti. Jeigu jos yra nuomojamos – reikia nuomotojo sutikimo, kad jis žino, jog jo patalpoje bus vykdoma kokia nors veikla.
  4. Ne visada reikalingas įstatinis kapitalas, tačiau kai jo reikia – svarbu sudaryti ir aktus, kurie yra su juo susiję. Štai UAB atveju įstatinis kapitalas yra 2 500 eurų. Tiesa, čia yra minimali riba. Pagal poreikius kapitalas gali būti ir didesnis. Pirmiausia reikia pateikti įmonės steigimo sutartį ir su ja atidaryti sąskaitą banke. Joje turi būti įnešama pradinio kapitalo suma. Taip pat bankas turi išduoti pažymą, kad kapitalas yra sudarytas.
  5. Sekančio žingsnio metu yra būtinas dokumentų patvirtinimas pas notarą, jeigu įmonė nėra steigiama elektroniniu būdu. Jis patvirtina šiuos dokumentus: steigimo, pažyma, kurioje nurodytas pavadinimo rezervavimas, patalpų, kuriose bus registruojama veikla, savininko sutikimas, banko pažyma dėl įstatinio kapitalo.
  6. Galiausiai – įmonės įregistravimas. Kai visi notarui pateikti dokumentai yra patvirtinti – jie yra perduodami Registrų centrui, kuris ir registruoja įmonę.

Kai atliktas paskutinis žingsnis, laikoma, kad įmonė yra įsteigta ir visas procesas yra baigtas.

Detalus dokumentų aptarimas

Kaip sukurti įmonę, kad visi žingsniai būtų atlikti tinkamai, o pati steigimo pradžia būtų sėkminga? Svarbiausia yra pasirūpinti dokumentais, kadangi kai jie tinkamai pateikti – galite būti ramus, kad judate gera linkme.

Trumpai aptarsime visus dokumentus, kuriais reikia pasirūpinti įmonės steigimo metu (dokumentai gali kisti priklausomai nuo to, kokia įmonė yra steigiama).

  • Kaip jau minėjome, reikalingas įmonės pavadinimo registravimo pažymėjimas. Jį galima gauti užpildžius formą, kurią rasite Registrų centro internetiniame puslapyje.
  • Taip pat yra būtina įmonės steigimo sutartis. Svarbu, kad joje būtų pateikti patys svarbiausi nuostatai.
  • UAB atveju taip pat reikia banko išrašo, kuriame yra nurodyta, kad įstatinis kapitalas yra pateiktas.
  • UAB atveju taip pat turi būti sudaromi įstatai. Tai yra dokumentas, kuriame yra nurodoma – kokia konkrečiai veikla bus vykdoma, kokia jos atsakomybė bei kiti svarbūs su verslu susiję niuansai.
  • Taip pat reikalingas ir patalpų, kuriose bus vykdoma veikla, savininko raštiškas sutikimas. Kiekviena įmonė turi turėti veiklos registracijos adresą net ir tokiu atveju, kai veikla yra vykdoma namuose.
  • Papildomos formos, kurios yra gaunamos iš Registrų centro: akcininko forma, vienasmenio valdymo organo forma, taip pat ir taisyklės, kurios pateiktos specialioje įmonės pateikimo sutartyje, kontaktinių asmenų forma ir t.t.

Pradėti savo verslą šiuo metu yra pats geriausias laikas. O ar Jūs esate tam pasiryžęs?

Skambinti
Parašyti