Pensijos kaupimas

Atsakingas požiūris į savo ateitį yra neatsiejamas nuo pensijos kaupimo. Ne tik tos dalies, kuri yra kaupiama Sodroje kiekvieno dirbančio asmens, tačiau ir II ir/ar III pakopos, kurią pasirinkti turi patys gyventojai.

Įtraukimas į II pakopos pensiją

2022-ųjų metų duomenimis, naujai įtrauktų į II pakopos pensiją arba kaupimo atnaujinimą atliko/gavo beveik 264 tūkst. gyventojų. Apsispręsti dėl pensijų kaupimo antroje pakopoje 2022-aisiais metais buvo galima iki birželio 30 dienos, o pranešimai apie įtraukimą buvo išsiųsti pusę metų anksčiau. Žinoma, dalis žmonių renkasi nekaupti pensijai. Štai 2019-ais metais net 175 tūkst. žmonių atsisakė šios galimybės.

pensijos augimas

Pensijos dydis Lietuvoje 2022

Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nurodo, kad nuo 2022-ųjų metų vidurio (tai yra, nuo birželio 1 dienos, kai padidėjo pensijos) vidutinė socialinio draudimo senatvės pensija siekia apie 482 eur (padidėjo apie 22 eur ), o turint būtinąjį stažą – 510 eur (didėjo apie 25 eur). 

Vidutinės netekto darbingumo socialinio draudimo pensijos, priklausomai nuo asmenims netekto darbingumo lygio, papildomai didės nuo 10 iki 21 euro. Socialinio draudimo bazinė pensija sieks 225,84 eur, o pensijų apskaitos vieneto vertė – 4,94 eur.

Skatinamosios pensijų įmokos dydis 2022-ais  metais  yra  21,59 eur (mokantiems 3 proc.) ir 17,28 eur (mokantiems palaipsniui didėjančią įmoką).

pensijos kaupimas

Kaip yra mokamos išmokos?

Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nustato pensijų išmokų tvarką. Tiek vienkartinių, tiek mėnesinių, skatinamųjų ir t.t. 

II ir III pakopų pensijos yra išmokamos tokia pat tvarka nepriklausomai nuo to – kur jos buvo kaupiamos. Kuomet asmuo yra sukaupęs 10 tūkst. eurų ir daugiau –  siekdamas gauti išmoką –  jis įsigyja pensijų anuitetą. Jis asmeniui bus mokamas tol, kol gavėjas bus gyvas. Įstatyme yra apibrėžti kelių rūšių pensijų anuitetai.

Jeigu asmuo yra sukaupęs daugiau kaip 5 tūkst. eurų, bet mažiau kaip 10 tūkst. eurų – tokiu atveju sukauptos lėšos jam yra išmokamos periodinėmis išmokomis.

Vienkartinę išmoką iš pensijų fondo asmuo gali gauti tik tokiu atveju:

  1. kai jo sukaupta pensijų fonde sukaupta suma yra mažesnė kaip 5 tūkst. eurų;
  2. kai ji didesnė kaip 60 tūkst. eurų;

Svarbu tai, kad pensijų fonde esančios lėšos – paveldimos. 

Pensijos kaupimo niuansai

Pensijos yra kaupiamos tik tokiu atveju, kai asmuo dirba ir pirmiausia moka privalomąsias socialinio draudimo įmokas. Jų nutraukimas – nėra įmanomas. Tuo metu, kai asmuo nedirba (tai reiškia, kad jis, tikėtina, gauna nedarbingumo išmoką arba socialinio draudimo ligos išmoką, yra vaiko priežiūros atostogose ir panašiai) – mokėti įmokų į fondą nereikia. Kiekvienas pensijų kaupimo dalyvis turi teisę pasiimti 12 mėnesių pensijos kaupimo “atostogas”. Pradėjus kaupti II pakopoje – šiuo metu nutraukimas nėra įmanomas.

Jeigu pensijos kaupimo niuansai Jums atrodo per daug sudėtingi – visada galite kreiptis į mus dėl buhalterines apskaitos atlikimo. Padėsime ne tik suprasti pakopų skirtumus, tačiau ir įvertinę kiekvieną situaciją asmeniškai rasime tinkamiausią kaupimo pobūdį, net fondą. Planuoti savo finansinę ateitį – labai svarbu. Tai yra saugumo garantija.

Skambinti
Parašyti