Pensijos dydis Lietuvoje

Senatvės pensija – garantija oriai gyventi, kai nebėra galimybių užsidirbti. Žinoma, ne visi yra patenkinti situacija Lietuvoje, Sodros mokama išmoka. Štai dėl to Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skatina kaupti pensiją II ir III pakopoje, kaip didesnę apsaugą, kuri leis senatvėje būti ramiu dėl gaunamų pajamų.

Kas gali gauti pensijos išmoką?

Senatvės pensiją asmuo gali gauti tokiu atveju, jeigu:

vidutinis pensijos dydis Lietuvoje
  • asmeniui sukako senatvės pensijos amžių;
  • jis turi minimalų 15 metų socialinio pensijų draudimo stažą.

Ar asmuo turi sukaupęs reikalingą stažą – jis gali sužinoti prisijungęs prie asmeninės Sodros paskyros gyventojui. Taip pat galima pasinaudoti skaičiuoklėmis, kurios gali padėti įvertinti preliminariai būsimą pensijos išmokos dydį.

2022-aisiais senatvės pensijos amžius moterims yra 63 metai 8 mėn., vyrams – 64 metai 4 mėn.

Nuo 2012-ųjų senatvės pensijos amžius kasmet didinamas ir iki 2026-aisiais pasieks vienodą tiek moterims, tiek vyrams – 65 metų ribą.

pensijos dydis Lietuvoje

Nuo ko priklauso pensijos dydis?

Senatvės pensijos dydis priklauso nuo asmens įgyto stažo. Jis yra vertinamas apskaitos vienetais. Jie, žinoma, lemia gaunamą senatvės pensijos dydį. 1 apskaitos vienetas = 12 vidutinių darbo užmokesčių per metus. Pavyzdžiui, vidutinio atlyginimo dydis Lietuvoje siekia (pagal 2022 m. I ketvirčio duomenis) 1087,40 eurų  „į rankas” arba 1729,90 eurų ant „ant popieriaus“.

Vidutinė senatvės 2022-ais m. siekia apie 465 eurų, o 2024 m., prognozuojama, kad sieks – 544 eurus. Vidutinė senatvės pensija su būtinuoju stažu 2022-ais m. sudarys 489 eurų, o 2024 m. – iki 576 eurų. Bazinis pensijos dydis – 225,84 eur.

Dokumentai pensijos gavimui

Pensija yra skiriama ne vėliau nei per trisdešimt kalendorinių dienų nuo prašymo ir visų reikalingų dokumentų-duomenų pateikimo. Senatvės pensija yra  mokama už einamąjį mėnesį. 

Norint gauti senatvės pensiją – į Sodra reikia kreiptis ne tačiau nei likus trims mėnesiams iki pensijinio amžiaus.

Reikia pateikti šiuos dokumentus:

  • prašymą gauti senatvės pensiją;
  • pasą arba tapatybės kortelę;
  • jeigu reikia – leidimą gyventi Lietuvoje;
  • dokumentus, kurie galėjo būti pateikti ir anksčiau, tačiau jeigu ne: dokumentus, kurie įrodo apie stažą įgytą iki 1993 m. gruodžio 31 d. (darbo knygelę, stažo pažymėjimus, išduotus buvusių darboviečių ar archyvų ir kt.). 
  • Taip pat – karinį liudijimą. 
  • Jeigu reikia – santuokos ar ištuokos liudijimą (dėl pasikeitusios pavardės).

Jeigu Jus domina pensijos išmokos dydis bei kiti niuansai susiję su ja (pavyzdžiui, kur ir kaip kaupti II arba III pakopoje) – kviečiame pasinaudoti buhalterio konsultacijos paslaugomis, kuri gali padėti atsakyti į visus Jums rūpimus klausimus ir padėti tinkamai pasiruošti ateičiai.

Skambinti
Parašyti