Ar verta registruotis PVM mokėtoju?

Ne visi žino, tačiau PVM mokėtoju galima registruotis ne tik dėl to, kad įpareigoja įstatymas, tačiau taip pat ir savarankiškai. Kai kurie juridiniai asmenys registruojasi PVM mokėtojais dėl to, kad galima susigrąžinti dalį PVM mokesčio. Dažnas net ne iki galo žino – koks mokesčio dydis ir ar apskritai – bus įmanoma atgauti ar ne. Taigi, reikia detaliau susipažinti su PVM įstatymu, taip pat, pasitarti su profesionaliu buhalteriu, kuris įvertinęs Jūsų verslo situaciją, nurodys – ar savanoriškas registravimasis PVM mokėtoju Jūsų atveju apsimoka.

Kada yra būtina registruotis PVM mokėtoju?

Registruotis PVM mokėtoju būtina tuomet, kai:

  1. Juridinio arba fizinio asmens (jeigu yra vykdoma veikla) pajamos per paskutinius 12 mėn. yra didesnės nei 45 000 eurų.
  2. Tais atvejais, kai per praėjusius bei einamuosius metus yra planuojama įsigyti prekių iš kitų valstybių narių už didesnę nei 14 000 eurų sumą.
  3. Taip pat ir kitais atvejais, kurie pasitaiko kiek rečiau. Su jais galima susipažinti VMI.lt puslapyje, specialiai mokesčių inspekcijos paruoštame informaciniame leidinyje: “Ar reikia registruotis pridėtinės vertės mokesčio mokėtoju”.

Savanoriškas registravimasis PVM mokėtoju

Jeigu pagal PVM įstatymą Jums nėra privaloma registruotis kaip PVM mokėtojui, tokiu atveju reikia detaliai apsvarstyti – ar verta tai daryti. Žemiau pateikiame kelias pastabas/klausimus, kurie galbūt padės Jums paprasčiau apsispręsti.

  1. Kiekvienas juridinis objektas pirmiausia turėtų įvertinti tai – koks yra jo pajamų bei išlaidų santykis. Jeigu pajamos bus kur kas didesnės nei išlaidos – PVM mokestis bus visuomet mokėtinas. Taigi, savarankiškai registruotis PVM mokėtoju tiesiog neverta finansiškai.
  2. Taip pat reikia įvertinti – kas yra Jūsų klientai. Jeigu didžioji dalis klientų yra PVM mokėtojai – tuomet jie gali mieliau bendradarbiauti taip pat su tais, kurie irgi yra PVM mokėtojai, kadangi galės atgauti dalį sumokėtų mokesčių. Jūsų atveju nauda yra ta, kad klientai galimai liks lojalesni.
  3. PVM mokėtojai dažniausiai kiek daugiau investuoja į buhalterio paslaugas, nes PVM apskaita turi būti vykdoma kas mėnesį deklaruojant mokesčius bei teikiant PVM sąskaitų faktūrų registrus. Tiesiog specialistui reikia atlikti daugiau funkcijų, sutvarkyti daugiau dokumentų, tad natūralu, kad tuomet jis ima didesnį paslaugos teikimo mokestį. Visgi, jeigu dalis mokesčio bus atgaunama – jis gali būti dalinai skirtas geros buhalterinės įmonės samdymui.
  4. Taip pat reikia įvertinti – kas yra Jūsų tiekėjai. Jeigu jų didžioji dalis yra PVM mokėtojai – tuomet taip registruotis verta ir Jums, kadangi galėsite atgauti dalį sumokėtų mokesčių.
  5. Žinoma, svarbu tai, kad registruojantis PVM mokėtoju – išaugs ir Jūsų prekių arba paslaugų kaina. Reikia įvertinti, ar potencialiems klientams/pirkėjams tai nebus problema, priežastis ieškoti kitų verslininkų, kurie galbūt suteikia paslaugas/prekes pigiau, nes nėra PVM mokėtojai.

Prekės/paslaugos mokestis perkamas iš PVM mokėtojo arba ne iš PVM mokėtojo pateiktas žemiau.

Ne PVM mokėtojasPVM mokėtojasKas gauna/sumoka?
Prekės kaina1 000 eur1 000 eurTai yra Jūsų pajamos
PVM (standartinis 21 proc., tačiau būna ir lengvatų)0 eur210 eurŠi suma/mokestis yra mokamas VMI
Kaina, kurią sumoka klientas1 000 eur1 210 eurGalutinė kaina, kurią sumoka klientas

Atminkite, kad savarankiškas registravimasis PVM mokėtoju turėtų būti siejamas ne tik su finansinės, tačiau ir kitokio pobūdžio naudos siekimu.

Skambinti
Parašyti