Akcizai

Akcizas yra prievolė mokėti mokesčius parduodant tam tikras prekes. Jie yra taikomi toli gražu ne kiekvienai prekei ir kinta priklausomai nuo tuo metu šalyje esamų įstatymų. Prievolė apskaičiuoti akcizą ir sumokėti tam tikrą sumą į valstybės biudžetą tenka apmokestinamų prekių savininkams, kurie yra registruoti akcizais apmokestinamų prekių siuntėjams ir/arba importuotojams, o įstatymo apibrėžtais atvejais ir  kitiems asmenims.

Kas yra akcizas?

Akcizas yra griežtai reglamentuotas ne tik Lietuvoje, tačiau ir visoje Europos Sąjungoje (ES). Jo tikslas yra padėti kurti vidaus rinką be sienų ir taip plėsti ekonominius ryšius. Įstatymas, kuris apibrėžia akcizo apmokestinimą, yra 2008 m. gruodžio 16 d. Tarybos direktyva 2008/118/EB dėl bendros akcizų tvarkos.

Kitos direktyvos, kurios detaliau nusako tam tikrų prekių akcizą, pavyzdžiui, dyzeliui, yra:

 1. etilo alkoholio ir alkoholinių gėrimų – 1992 m. spalio 19 d. Tarybos direktyva 92/83/EEB dėl akcizo mokesčio alkoholiui ir alkoholiniams gėrimams (atnaujinta Direktyva nuo 2022 m. sausio 1 d.) struktūrų suderinimo ir 1992 m. spalio 19 d. Tarybos direktyva 92/84/EEB dėl alkoholiui ir alkoholiniams gėrimams taikomų akcizo tarifų suvienodinimo;
 2. apdoroto tabako – 2011 m. birželio 21 d. Tarybos direktyva 2011/64/ES dėl akcizų, taikomų apdorotam tabakui, struktūros ir tarifų;
 3. energinių produktų ir elektros energijos – 2003 m. spalio 27 d. Tarybos direktyva 2003/96/EB dėl energetikos produktų ir elektros apmokestinimo restruktūrizavimo.
akcizo mokestis

Akcizas Lietuvoje

Lietuvos Respublikos akcizų įstatymas Nr. I-429 priimtas 1994 m. balandžio 12 d. ir galiojo nuo 1994 m. balandžio 22 d. iki 2002 m. birželio 30 d. Asmenys, kuriems reikia konsultacijos dėl akcizų mokesčių Lietuvoje – visada gali kreiptis į Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI). Tiesa, įmonė, kuri prekiauja prekėmis, kurios yra su akcizu – privalo turėti patyrusį buhalterį arba visą jų komandą, kurie padeda tinkamai vesti apskaitą. Buhalterinės paslaugos atliekamos internetu, tad patogu samdyti įmonę, kuri ne tik padeda vesti apskaitą, tačiau ir seka įstatymų naujinimus, kurie padeda tinkamai sutvarkyti buhalteriją.

Kokios prekės apmokestinamos akcizais?

Mokestis yra taikomas šioms prekių grupėms:

 1. etilo alkoholis ir alkoholiniai gėrimai;
 2. apdorotas tabakas;
 3. neapdorotas tabakas;
 4. kaitinamojo tabako produktai ir elektroninių cigarečių skystis;
 5. energiniai produktai;
 6. akmens anglys, koksas ir lignitas;
 7. elektros energija;
 8. neapdorotas tabakas.

Pateiksime kelis akcizų mokesčių pavyzdžius, kurie keitėsi nuo 2023m. sausio 1d. :

 • alui – 8,60 eur už 1 proc. faktinės tūrinės alkoholio koncentracijos.
 • alkoholiui – 2310 eur už gryno etilo alkoholio hektolitrą.
 • cigaretėms – 79,6 eur

Verslas, reaguodamas į smarkiai brangstančius energetikos išteklius bei kitus sunkumus prašo valstybės atidėti degalų akcizų mokestį ir tuo pačiu darbuotojams, kurių įmonių veikla sutriko, apmokėti prastovas. Įstatymai ir tuo metu šalyje esanti tvarka kinta, tad svarbu, kad patyręs buhalteris detaliai sektų valstybės teikiamą paramą.

Skambinti
Parašyti