PVM grąžinimas

Pridėtinės vertės mokestis (PVM) yra vienas svarbiausių mokesčių. Šio mokesčių mokėtojai tikrai labai ženkliai papildo šalies biudžetą. Štai kiekvienais metais PVM sudaro apie pusę Lietuvos biudžeto, tai yra, apie 3 milijardus eurų. Visgi, nors visi žino, kad reikia mokėti PVM ir kad šis mokestis nėra mažas, tačiau ne visos įmonės detaliau domisi PVM susigrąžinimo galimybe. Jis gali būti atgaunamas tokiu atveju, kai įmonės pardavimai viršija įmonės pirkimus, tokiu atveju, kai atsiranda permoka. Tuomet VMI (Valstybinė mokesčių inspekcija) tampa skoninga tam tikrai įmonei.

Kodėl valstybė tampa skolinga verslui?

Yra keletas situacijų dėl kurių valstybė gali būti skolinga verslui kaip PVM mokėtojui. Aptarsime kelias galimas situacijas, priežastis.

  1. PVM grąžinimas dažniausiai pasitaiko tokiu atveju, kai įmonė perka labai didelės vertės turtą: tai gali būti įvairūs kroviniai, įrenginiai, transporto priemonės ir t.t. Dėl to dažniausiai susidaro trumpalaikė PVM permoka, kurią galima susigrąžinti. Tos sumos nebūna didelės, tačiau bet kuriuo atveju – susigrąžinti verta.
  2. Taip pat permoka gali būti atgaunama tokiu atveju, kai prekės arba paslaugos yra parduodamos ne Lietuvoje įsikūrusiems klientams. Tokiais atvejais įmonė praktiškai visada turi PVM permoką ir gali ją susigrąžinti. Kodėl? Nes prekes arba paslaugas perka Lietuvoje, tačiau jas parduoda kitoms šalims. Tokie atvejai dažniausiai pasitaiko logistikos sferoje dirbančioms įmonėms.
  3. PVM grąžinimas galimas ir tada, kai įmonė dirba nuostolingai. Kai pirkimai viršija pardavimus – susidaro PVM permoka. Kuo ilgiau tęsiasi nuostolingas periodas – tuo didesnės permokos kaupiasi. Susigrąžinus minėtas permokas įmonė gali bent jau laikinai subalansuoti pinigų srautus ir taip bandyti pagerinti savo finansinę situaciją.
  4. Atskiro dėmesio yra vertos tos įmonės, kurios teikia statybos paslaugos. Jeigu galutinis rezultatas, tai yra, statybos paslauga parduodama ne galutiniam pirkėjui – paslaugos yra parduodamos be PVM. O kadangi visos medžiagos ir paslaugos dažniausiai yra perkamos su PVM iš kitų – taip ir susidaro permoka, kurią galima susigrąžinti.

Kaip susigrąžinti PVM permoką?

PVM grąžinimas, tai yra, mokesčio atgavimas – ne visais atvejais galimas iš karto. Ar įmonė gali susigrąžinti PVM, ar ne – priklauso nuo daugelio aspektų ir mūsų aptartos situacijos yra tik pavyzdžiai, kurie detaliau apipinti įvairiomis smulkmenomis, kurios lemia ir susigrąžinimo greitį ir galimybę apskritai. Tais atvejais, kai permoka yra vienkartinė ir nelabai didelė – dažniausiai siūloma neskubėti. Vieno mokesčio permoka gali dengti kito mokesčio skolą (pavyzdžiui, kai įmonei reikia mokėti GPM, pelno arba kitus mokesčius). Visgi, jeigu įmonei trūksta apyvartinių lėšų – tuomet galima pasinaudoti PVM grąžinimo galimybe. Dėl susigrąžinimo atsakinga įmonės apskaitą vedanti buhalterinė įmonė, kurioje komanda nuolat domisi naujovėmis, kurios atsiveria su naujai priimtais įstatymais.

Skambinti
Parašyti