Pajamų deklaravimas – Kas tai yra?
Lietuvos Respublikos pajamų mokesčio įstatyme yra nurodoma, kad kiekvienais metais mokesčių mokėtojai turi deklaruoti pajamas. Įstatymo 27 straipsnyje taip pat patikslinama, kad tai reikia padaryti iki sekančių metų einančių po ataskaitinių gegužės 2 dienos (išskyrus tuos atvejus, kai konkrečiais metais valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) nurodo kitaip). Deklaruojami praėjusių metų mokesčiai.
Pateikti pajamų deklaraciją yra būtina nepriklausomai nuo to – iš kur pajamos yra gautos. Šiuo metu tai padaryti yra labai paprasta prisijungus prie mano VMI sistemos. Pajamas deklaruoja fiziniai asmenys. O juridiniai asmenys deklaruoja ir moka pelno mokestį. Bet kuriuo atveju, tiek fiziniai asmenys, kurie turi individualią veiklą ar kiti, kurie per metus yra gavę įvairių pajamų susijusių su nekilnojamu turtu ar pajamomis iš užsienio, turėtų įvertinti galimybę samdyti buhalterį, kuris ne tik tinkamai deklaruoja pajamas, tačiau ir išmano mokestinių lengvatų ypatumus.
Kam reikia deklaruoti pajamas?
Daugeliui žmonių atrodo, kad pajamų deklaravimas yra būtinas tik tokiu atveju, kai asmuo gauna kokias nors mokestines lengvatas arba vertėsi individualia veikla. Žinoma, šiais atvejais – būtina. Visgi, pajamas deklaruoti daugelių atvejų ne tik kad reikia, tačiau ir apsimoka.
Deklaruoti pajamas verta tiems, kurie:
- Dirbo nepilnus metus.
- Augino nepilnametį vaiką.
- Mokėjo įmokas į pensijų fondus.
- Tiems, kurie mokėjo už savo arba artimų žmonių studijas.
- Tiems, kurie mokėjo paskolą arba lizingą.
- Taip pat mokėjo draudimo įmokas.
Deklaruoti pajamas gali būti finansiškai naudinga, kadangi valstybė Jums grąžins dalį jau sumokėtų mokesčių.
Kas turi deklaruoti pajamas?
Deklaruoti pajamas pirmiausia turi tie, kurie yra gavę pajamų nesusijusių su darbo santykiais. Visgi, patikslinama, kad deklaruoti pajamas yra būtina tokiu atveju, kai esate skolingas valstybei ir rekomenduojama tokiu atveju, kai valstybė yra skolinga Jums. Jeigu gavote pajamų, tačiau nemokate mokesčių, tai yra, taip pat nedeklaruojate pajamų – Jums gali grėsti baudžiamoji atsakomybė.
Žemiau pateiksime sąrašą situacijų, kurios apibrėžia, kada Jums būtina deklaruoti pajamas.
- Tokiu atveju, jeigu gavote pajamų iš užsienio.
- Deklaruoti reikia taip pat, jeigu gavote pajamų iš individualios veiklos arba ūkinių bendrijų.
- Jeigu gavote dividendų iš užsienio valstybių.
- Taip pat ir tokiu atveju, jeigu gavote pajamas iš parduotų prekių arba paslaugų.
- Jeigu pardavėte nekilnojamąjį turtą.
- Ir tokiu atveju, jeigu uždirbote daugiau nei 2 900 eur palūkanų užsienio valstybėje.
- Jeigu gavote gyvybės draudimo išmokas užsienio šalyje.
- Ir tuomet, kai laimėjote prizą azartiniuose žaidimuose.
- Taip pat ir kai laimėjote loterijoje daugiau nei 1 000 eurų.
- Jeigu gavote brangesnių nei 2 300 eurų vertės dovanų ne iš giminių.
- Jeigu gavote brangesnių nei 2 900 eurų vertės dovanų iš giminių.
- Jeigu esate arba buvote ūkininkai.
- Tokiu atveju, jeigu išvykstate iš Lietuvoje.
- Taip pat, jeigu dirbate viešajame sektoriuje, esate politikas ar valstybės tarnautojas.
Deklaracijos pateikimo niuansai
Iki gegužės 2 dienos reikia pateikti metinę pajamų deklaraciją. Jos forma yra GPM311. Ją rasite prisijungę prie deklaravimo puslapio. Didžioji dalis informacijos apie Jūsų pajamas bus pateikta darbdavio arba kitų trečiųjų asmenų, VMI bus suformavusi deklaraciją. Jums tik gali tekti ją papildyti/patikslinti.
Atkreipiamas dėmesys, kad pildant internetu – nebus atsiunčiami atskiri pranešimai, kuriuose yra nurodoma, kad deklaracija priimta. Dėl to kiekvienas mokesčių mokėtojas pats turi sekti informaciją. Pateiktą deklaraciją galima rasti atlikus šiuos žingsnius: Elektroninio deklaravimo sistemoje (EDS) skiltyje Deklaravimas -> Pateikti dokumentai ir formos -> Pateiktos formos.
VMI mokėtiną sumą galite sumokėti iškart, kai tik sistema pateikė informaciją – kiek turite mokėti pajamų mokesčio (GPM). Jeigu verčiatės kokia nors individualia veikla ir tenka mokėti įmokas Sodrai – teks daryti pavedimus atskirai. Būtinai atsakingai patikrinkite įmokų kodus. Gyventojų pajamų mokesčio įmokos kodas (mokamas VMI) – 1441. Iki liepos 31 dienos bus grąžinama Jums skirta permoka. Jeigu deklaracija GPM311 bus tikrinama arba pateikta po gegužės 2 dienos – tokiu atveju Jums skirta permoka bus grąžinta per 90 dienų nuo teisingai pateiktos deklaracijos. Svarbu atsiminti, kad permokos yra grąžinamos atsitiktine tvarka. Jokio skirtumo – kas pirmas pateikė deklaraciją bei kokias bus grąžintina suma.