IĮ (individualios įmonės) steigimas

Turinys

Individualioji įmonė – privatus juridinis, neribotos civilinės atsakomybės asmuo, kurio pagrindinis vykdomos veiklos tikslas – pelno siekimas. Tai – teisinė veiklos forma, tinkama vieno fizinio asmens ar šeimos verslo įteisinimui, kai visi veiklos sprendimai yra priimami įmonės savininko.

Remiantis IĮ steigimą reglamentuojančiais teisės aktais, IĮ savininku gali būti tik vienas fizinis asmuo, o galimybė būti kelių IĮ savininku nėra galima.  

Nors IĮ steigimas ir nėra labai sudėtingas procesas, tačiau, norint viską atlikti kokybiškai  ir operatyviai, reikalingos žinios ir patirtis, kurių neretai verslininkams stinga. „Finorder“ siūlomas įmonių steigimas – garantas, jog visi procesai, susiję su IĮ  įmonės steigimu, bus įveikti sėkmingai, o Jūs iš karto, nesukdami galvos dėl įmonės kūrimo formalumų, galėsite dėti visas pastangas vystant savo verslo idėją.

„Finorder“ teikiamas įmonių steigimas – ne tik į aukščiausios kokybės reikalavimus orientuota, bet ir kaina konkurencinga paslauga, kurią užsisakyti galite tiesiog internetu, užpildę užklausos formą, esančią mūsų interneto svetainėje.

Individualios įmonės privalumai

  • Nėra reikalavimo dėl privalomo nustatyto dydžio įstatinio kapitalo suformavimo;
  • Paprasta pelno išsiėmimo tvarka. Prireikus, IĮ savininkas gali išsiimti pageidaujamo dydžio pinigų sumą ar kitos formos turtą savo asmeninių poreikių patenkinimui;
  • Savininkui suteikiama galimybė ĮĮ dirbti vienam lemia mažesnę mokestinę naštą. Prireikus, pagal darbo sutartį gali būti įdarbinami kiti asmenys;
  • IĮ pertvarkymo galimybė į UAB;
  • Galimybė, IĮ atitinkant tam tikrus kriterijus (šie išsamiai aptariami temoje „Kokius mokesčius reikia mokėti individualiai įmonei?“ ), pasinaudoti lengvatiniu 5 proc. pelno mokesčio tarifu.

Individualios įmonės trūkumai

  • IĮ taikoma neribota civilinė atsakomybė, tad, verslo nesėkmės atveju, už neįvykdytas prievoles atsakoma ir asmeniniu turtu;
  • IĮ tipo savininkas gali būti tik vienas asmuo, šio tipo juridinio asmens negalima steigti kartu su verslo partneriais;
  • Verslo plėtotei neigiamos įtakos gali turėti faktas, jog nėra galimybės pritraukti lėšas išleidžiant naujas įmonės akcijas;
  • ĮĮ apskaita dažnu atveju savo sudėtingumu nenusileidžia UAB buhalterijos tvarkymui.  
iį steigimas internetu gera kaina

Individualios įmonės kūrimo etapai

Naujos individualios įmonės steigimas gali būti atliekamas elektroniniu (būtina turėti sertifikuotą elektroninį parašą) arba ne elektroniniu, visus steigimui reikalingus dokumentus tvirtinant pas notarą.  

  1. Įmonės pavadinimo, kurio sudarymas turi atitikti tam tikrus reikalavimus pasirinkimas ir laikina rezervacija, registruojant šį JAR;
  2. Individualios įmonės nuostatų, pasirašytų įmonės savininko, parengimas;
  3. Oficialios IĮ buveinės adreso registracija;
  4. Dokumentų tvirtinimas pas notarą (jei IĮ steigiama neelektroniniu būdu);
  5. Visi IĮ steigimui reikalingi dokumentai (nuostatai, aktualios JAR  formos) pateikiami registrų centrui.

Kokius mokesčius reikia mokėti individualiai įmonei?

1.       Pelno mokestis (PM)

Pirmaisiais mokestiniais metais IĮ gali pasinaudoti lengvatiniu 0 proc. pelno mokesčio tarifu, jei:

  • Per mokestinius metus individualioje įmonėje dirba ne daugiau nei 10 darbuotojų;
  • Per mokestinius metus bendros IĮ pajamos neviršija 300 tūkst. eurų;
  • IĮ savininkas neturi daugiau kaip 50 proc. akcijų ar dalių kitose įmonėse;
  • Įmonės veiklos dalyviai yra fiziniai asmenys/asmuo;
  • Per tris, vienas po kito einančius mokestinius laikotarpius, įmonės veikla nebuvo stabdoma;
  • IĮ nėra likviduojama ar reorganizuojama;
  • IĮ nėra perleidžiama kitiems dalyviams.

Vėlesniais mokestiniais metais, IĮ, atitinkančioms pirmuosius tris paminėtus reikalavimus, taikomas lengvatinis 5 proc. pelno mokestis.

Jei, pirmaisiais metais, IĮ netenkina bent vieno iš minėtų reikalavimų, o, vėlesniais metais – bent vieno iš pirmų trijų minėtų reikalavimų, pajamos apmokestinamos standartiniu 15 proc. pelno mokesčio tarifu.

2. Pridėtinės vertės mokestis (PVM)

IĮ, kurios pajamos, gautos per paskutinius 12 mėnesių, yra didesnės nei 45 tūkst. eurų ir/arba prekių, įsigytų iš kitų valstybių narių praėjusiais kalendoriniais metais, vertė yra didesnė nei 14 tūkst. eurų arba IĮ savininkas kontroliuoja keletą kitų juridinių vienetų, kurių bendri rodikliai, kartu su IĮ viršija, anksčiau nurodytas sumas,  privalo registruotis PVM mokėtoja.

Tokiu atveju yra taikomas standartinis 21 proc. PVM mokesčio tarifas. 

3. Nekilnojamo turto mokestis (NT)

IĮ, turinti registruoto nekilnojamo turto arba nuomojanti iš fizinio (-ių) asmens (-ų), moka 0,3 – 3 proc. nekilnojamojo turto mokestį nuo šio vertės.

4. Gyventojų pajamų mokestis (GPM)

IĮ savininko pajamos iš paskirstyto pelno yra apmokestinamos 15 proc. GPM tarifu.   

IĮ savininko išimamos lėšos, skirtos asmeniniams poreikiams (darbo užmokestis) yra apmokestinamos 20 proc. nuo išimamų lėšų dydžio GPM tarifu.

5. Valstybiniam socialiniam draudimo fondui mokami VSD ir PSD mokesčiai

VSD įmokos dydis yra skaičiuojamas nuo 50 proc. lėšų, išsiimtų asmeniniams poreikiams, sumos. Jei lėšų asmeniniams poreikiams nėra išsiimama, VSD įmokų mokėti nereikia.

VSD įmokų dydžiai:

  • 13,83 proc. (nedalyvaujant papildomame pensijų kaupime)
  • 16,53 proc. (dalyvaujant papildomame pensijų kaupime ir mokant 2,4 proc.)
  • 16,83 proc. (dalyvaujant papildomame pensijų kaupime ir mokant 3 proc.)

PSD įmokų dydis:

  • 6,98 proc. nuo 50 proc. lėšų išsiimtų asmeniniams poreikiams arba minimalios mėnesio algos (MMA).

Ką būtina žinoti prieš steigiant IĮ?

Prieš steigiant IĮ, kaip ir bet kurį kitą juridinio asmens tipą, derėtų objektyviai įvertinti, atsižvelgiant į planuojamo vystyti verslo ypatybes, ne tik šio privalumus, bet ir trūkumus.

Naujos IĮ atidarymas, dėl fakto, jog tai – ribotos civilinės atsakomybės juridinis asmuo, susijęs su didele finansine atsakomybe: rizikuojama ne tik į verslą investuotu, bet ir asmeniniu turtu.   

Į individualiosios įmonės veiklą gali investuoti tik savininkas, o tai, nesant galimybės pritraukti lėšų iš šalies, pavyzdžiui, naujų akcijų, gali turėti neigiamos įtakos tolimesnei verslo plėtra. IĮ apskaitai taikomi reikalavimai numato galimybę buhalteriją tvarkyti savarankiškai, tačiau, prieš priimant tokį sprendimą, dera šį gerai apsvarstyti. IĮ apskaita dažnu atveju nėra paprastesnė nei UAB, tad iš ją tvarkančio asmens pareikalaus daug laiko, pastangų ir žinių. Norite visas jėgas skirti savo tiesioginei veiklai – naujos verslo idėjos įgyvendinimui ir plėtotei bei išvengti galimų apskaitos klaidų, susijusių su kompetencijos trūkumu šią tvarkant? „Finorder“ teikiamos apskaitos paslaugos – garantija, jog Jūsų įmonės buhalterija bus pasirūpinta preciziškai!

Dažniausiai užduodami klausimai apie IĮ steigimą

Ar steigiant individualią įmonę – reikia įstatinio kapitalo?

Ne. Jeigu norite įsteigti individualią įmonę – tokiu atveju nereikia rūpintis įstatymo nustatytu minimaliu kapitalu kaip kad UAB arba AB atvejais.

Ar galiu steigti įmonę pats, be specialistų pagalbos?

Įstatymas neįpareigoja, kad įmonės steigimas būtų atliktas tik profesionalų. Visgi, daugelis būsimų verslininkų renkasi pagalbą, kadangi tuomet individualios įmonės steigimas ne tik yra greitesnis, tačiau ir išvengiama galimų klaidų.

Kiek laiko trunka IĮ steigimo darbai?

Naujos įmonės steigimo darbai dažniausiai užtrunka apie 3-4 d.d. Tiesa, procesas gali trukti ilgiau, jeigu vienas arba keli įmonės steigėjai yra užsienio asmenys, jeigu įmonė steigiama kuriant netradicinius įstatus, dėl kitų įmonės savininkų nestandartinių pageidavimų ir t.t. Jeigu norite sužinoti kiek preliminariai truks IĮ steigimas – susisiekite su mūsų specialistais konsultacijai.

Išsiųsti užklausą

Skambinti
Parašyti