Franšizė – kas tai?

Franšizė yra verslo tipas, kurio metu juridinis asmuo gali vykdyti tam tikrą veiklą įsigijęs leidimą iš jau egzistuojančios įmonės arba jos prekinio ženklo. Tam tikra prasme, tai yra originalaus verslo kopija, kuri gali būti realizuojama pagal jai priimtinus metodus. Visgi, franšizė apibrėžia tam tikras sąlygas, kurių laikantis verslas gali būti vykdomas. 

Lietuvoje franšizės verslai taip pat gana populiarūs. Galima pasidžiaugti, kad būtent taip mūsų šalį pasiekė tikrai daug gana daug pasaulinio lygio prekinių ženklų.

Kaip pirkti franšizę?

Žinoma, kaip ir steigiant verslą, taip ir perkant teises į jį – pirmiausiai reikia nuspręsti, koks verslo tipas Jums labiausiai domina. Taip pat detalizuoti – koks ženklas atrodo patrauklus, ištirti rinką bei įvertinti – ar jis sulauks dėmesio toje vietoje, kur verslas bus realizuojamas. Pasaulyje puikiai žinomas prekinis ženklas gali nerasti savo pirkėjo Lietuvoje. Arba, viename mūsų šalies mieste būti kur kas teigiamiau vertinamas nei kitame, pavyzdžiui tokiu atveju, kai tas prekinis ženklas yra siejamas su prabanga ir siūlomos prekės arba paslaugos nėra pigios ir orientuotos į aukštesnio ekonominio lygio pirkėją. Taip pat atminkite, kad franšizės pirkimas nėra tas pats kas verslo steigimas, tad reikia įvertinti – ar pirkti apsimoka. Ne tik finansine, tačiau taip pat ir kitomis prasmėmis.

Kiek kainuoja franšizės pirkimas?

Franšizės kainos priklauso nuo konkretaus prekinio ženklo, tad jeigu jau žinote, kuris Jus domina – jo pardavimo kainomis ir reikia domėtis. Pavyzdžiui, aptarkime Lietuvoje puikiai žinomo restorano „McDonald’s“ franšizės įkainius. „McDonald’s“ įmonė reikalauja, kad franšizių pirkėjai turėtų ne mažiau nei 750 tūkst. dolerių vertės likvidaus turto. „McDonald’s“ taip pat dar papildomai taiko ir 45 tūkst. dolerių franšizės mokestį ir kasmėnesinį mokestį – 4 proc. nuo pardavimų. Skaičiuojama, kad investicijos turėtų siekti apie 2 milijonus eurų, tad reikia labai svarstyti – ar ne geriau yra steigti kitą greitojo maisto restoraną, kuris galbūt dar neturi žinomo vardo, tačiau galimai jo steigimas kainuos pigiau. Žinoma, naujas verslas, kuris dar nėra žinomas, dažniausiai kelia daugiau rizikų, tad kiekvienas verslininkas turi pats įvertinti – ko jis nori ir kokiu keliu jam geriausiai siekti tikslo.

Franšizės įsigijimo sąlygos

Nors daugeliui verslininkų finansinis aspektas atrodo pats svarbiausias, tačiau taip pat siūlome nepamiršti ir kitų smulkmenų, ypač, keliamų sąlygų, kurios apibrėžia – kaip veikla bus vykdoma.

  1. Todėl, kad Jūs naudosite konkrečios įmonės prekinį ženklą –  dažniausiai tenka įmonei sumokėti mėnesinį procentinį mokestį nuo pelno. Žinoma, dažniausiai tuomet bus galimai mažiau investuoti į reklamą, tačiau tai tik prielaida.
  2. Ne tik franšizės pardavėjas, tačiau taip pat ir pirkėjas, turi teisę reikalauti tam tikrų sąlygų, kurios galėtų padėti jam greičiau įsitvirtinti rinkoje ir uždirbti daugiau. Svarbu, kad būtų sutarties dokumente įformintos visos sąlygos. Atminkite, kad žodinis susitarimas šiuo atveju nebus veiksnus.
  3. Taip pat sutartyje reikia aiškiai apibrėžti – kuriam laikui franšizė yra teikiama. Nors dažniausiai yra mokama už neribojamą naudojimo periodą, tačiau patikrinkite – ar sutartyje taip ir yra nurodyta.
  4. Perkant franšizę – turite teisę kuo daugiau informacijos sužinoti iš pardavėjo: kaip atliekama gamyba, kokių pajamų bei pelno tikėtis, kokios rizikos ir t.t.

Įvertinkite ne tik naudą, tačiau ir rizikas. Franšizės pirkimas gali atrodyti kur kas patogesnis verslo pradėjimo būdas nei yra.

Skambinti
Parašyti