Būsto pardavimas neišlaikius 10-ies metų. Ką reikia žinoti?

Ne visi žino, kad pardavus nekilnojamąjį turtą (NT) gali tekti susimokėti mokesčius. Apie tai – kokius ir kodėl – šis straipsnis.

Nekilnojamojo turto mokesčiai

Nekilnojamąjį turtą pardavę Lietuvos gyventojai pajamų mokestį turi mokėti tokiu atveju, kai:

  • NT yra parduodamas brangiau nei įsigijus.
  • Kai įsigijus nuosavybėje jis nebuvo išlaikomas daugiau nei 10-šimt metų.

NT mokesčio mokėtojai – Lietuvos ir užsienio valstybių fiziniai ir juridiniai asmenys.

Mokestis yra apskaičiuojamas įvertinus būsto pirkimo ir pardavimo kainas. Gyventojų pajamų mokestis (GPM) yra apskaičiuojamas tokia formule:

GPM = (pardavimo pajamos* – įsigijimo kaina** – privalomi mokėjimai***) x 15 proc.

  • *pardavimo pajamos – tai suma, už kurią pardavėte nekilnojamąjį turtą.
  • **įsigijimo kaina – nekilnojamojo turto pirkimo kaina.
  • ***privalomi mokėjimai – tai išlaidos, kurios privalomai patiriamos parduodant turtą.

Jeigu nekilnojamojo turto pardavimo pajamos neviršija 120 VDU – jos yra apmokestinamos 15 procentų. Jeigu viršija – 20 procentų.

Žemiau pateikiame pajamų mokesčio apskaičiavimo pavyzdį.

Tarkime, kad 2015-ais metais pirkote namą, kurio vertė tuo metu buvo 1 00 000 eurų. 2020-ais metais jį pardavėte už 125 000 eurus. Kadangi jo neišlaikėte 10 metų ir taip pat nebuvote jame deklaruoti paskutinius 2 metus (jeigu taip yra) – tokiu atveju Jums reikia mokėti pajamų mokestį. Tiesa, apmokestinamos ne visos pajamos. Atimamos išlaidos, kurias patyrėte pardavimo metu. Pavyzdžiui, teko samdyti notarą, kuris buvo atsakingas už dokumentų pasirašymą. Jo paslaugų kainos, siekė, sakykime – 1 000 eurų. Taigi, apibendrinus, 125 000 eurų pardavimo kaina, kuri minusuoja 100 000 buto įsigijimo kainą, galiausiai, 1 000 eurų išlaidos notarui. Tai rodo, kad Jums pavyko uždirbti 24 000 eurų pelno nuo kurių ir bus mokami mokesčiai. Mokate 15 procentų pajamų mokestį, kuris turi būti sumokamas VMI kitais metais, kai deklaruosite pajamas.

Nekilnojamojo turto mokesčiai: lengvatos

Žinoma, kaip ir kalbant apie kitus įstatymus, taip ir šiuo atveju, yra nurodomos lengvatos, kurios leidžia nemokėti mokesčių. Jos yra taikomos tokiu atveju, kai:

  • Nuosavybėje išlaikytas nekilnojamas turtas yra 10 ir daugiau metų.
  • Kai iki pardavimo, parduotame būste, pastaruosius du metus buvo deklaruojama savininko gyvenamoji vieta.
  • Tokiu atveju, kai deklaruota gyvenamoji vieta mažiau nei du metus, tačiau gautos pardavimo pajamos per vienerius metus buvo panaudotos kito NT įsigijimui (kur gyventojas deklaruoja gyvenamąją vietą).

Visgi, tikrai ne visada iš NT pavyksta uždirbti. Kartais jis yra parduodamas pigiau nei buvo jo vertė. Taip dažniausiai nutinka dėl to, kai būstas yra paveldimas kokioje nors nepaklausioje vietoje. Žinoma, kad tokiu atveju pelno gauti nepavyks, tad nereikia mokėti ir pajamų mokesčio.

Taip pat daugeliui kyla klausimas – kaip yra tokiu atveju, kai būstas buvo įsigytas prasto stovio, nebaigtos statybos ir investavus savo pinigus – norima parduoti brangiau. VMI aiškina, kad pirmiausia yra atmetamos visos remontui bei statyboms skirtos išlaidos ir tik tuomet vertinama – ar buvo gauta pajamų. Žinoma, svarbu turėti dokumentus, kurie įrodo, kiek buvo skirtą pinigų būsto gerinimui.

Mokesčių sumokėjimas

Atminkite, kad tokiu atveju, jeigu Jums nereikia mokėti NT pardavimo mokesčio – nebūtina deklaruoti nekilnojamojo turto pardavimo pajamų. Jeigu pajamos yra apmokestinamos – jas deklaruoti reikia iki kitų metų gegužės 2 dienos. Sumokant GPM – įmokos kodas 1441.

Jeigu gyventojas nekilnojamojo turto pajamas gavo už bendros nuosavybės teises, tokiu atveju yra laikoma, kad pajamos yra gautos abiejų sutuoktinių lygiomis dalimis (nebent vedybų sutartis nurodo kitaip). Dėl to kiekvienas iš sutuoktinių turi deklaruoti jam priklausančią pajamų dalį bei sumokėti apskaičiuotą pajamų mokestį.

Mokestis turi būti sumokamas į VMI biudžetą. Mokėti galima pavedimu pagal viešai paskelbtus kodus. Gyventojų pajamų mokestis yra mokamas 1441 kodu.

Detalesnę informaciją apie mokestį pardavus nekilnojamąjį turtą – galite rasti VMI internetiniame puslapyje.

Skambinti
Parašyti