Atvirkštinis PVM

Atvirkštinis PVM yra taikomas tikrai ne visiems verslo sektoriams. Jeigu statybų sektoriaus atstovai ir verslininkai dažniausiai jau puikiai išmano atvirkštinio PVM įstatymo peripetijas, tai dirbantys su elektronikos prekėmis tik nuo 2019-ųjų metų pradėjo detaliau domėtis – kas tai yra. Žinoma, reikia suprasti, kad atvirkštinis PVM yra aktualus tik tiems verslams, kurie yra PVM mokėtojai.

Kas yra atvirkštinis PVM?

PVM yra mokestis, kuris mokamas procentaliai tam tikrai prekei arba paslaugai. Jis yra mokamas pardavimo metu. Visi moka šiuos mokesčius, net ir perkant prekes prekybos vietose, tik dažniausiai apie tai net nesusimąstome, kadangi matome tik galutinę kainą. Verslai, kurie turi prievolę mokėti PVM arba kurie tai daro savanoriškai yra vadinami PVM mokėtojais. Tiesa, yra įvairios lengvatos, kurių metų PVM gali būti mažesnis nei standartinis arba net siekti 0 procentų.

Atvirkštinio PVM tikslas yra padėti išvengti šio mokesčio apėjimo būdų, tai yra, užtikrinti, kad bus laikomasi kuo didesnio skaidrumo ir tuo pačiu mokestis pasieks valstybės biudžetą. Atvirkštinio PVM prievolė atitenka klientui (tai yra, ne tik verslui). Tiesa, svarbu, kad visa ši operacija vyksta tik popieriuje. Nepriklausomai nuo to, ar PVM buvo pervestas tiekėjui – PVM mokėtojas gauna grąžintiną PVM. Kadangi tas pats asmuo gauna prievolę sumokėti šį mokestį – viena suma tarsi panaikina kitą suma. Taigi, atvirkštinio PVM atveju:

  1. Mokestis nemokamas tiekėjui.
  2. Yra registruojama debeto operacija. Gaunamas PVM.
  3. Registruojama kredito operacija. Mokamas PVM.

Kada yra taikomas atvirkštinis PVM?

Atvirkštinis PVM dažniausiai yra taikomas statybų bei elektronikos sektoriuose. Kiti atvirkštinio PVM atvejai yra nurodyti PVM įstatymo 96 straipsnyje. Šis PVM tipas taip pat yra aktualus tokiu atveju, kai:

  1. Kai atliekami statybos darbai.
  2. Kai yra gerinama pastato arba statinio būklė.
  3. Tais atvejais, kai perimti nuosavybės teisės objektai.
  4. Tokiu atveju, kai yra perkami mobilieji telefonai, planšetiniai, nešiojami arba kiti kompiuteriai, standieji diskai ir t.t.
  5. Perkant medieną.
  6. Tais atvejais, kai yra perkami juodieji arba spalvotieji metalai.

Kaip atvirkštinis PVM įstatymas veikia verslą?

Jeigu niekada neteko susidurti su atvirkštiniu PVM įstatymu, tokiu atveju dažniausiai teko vartoti faktą, kad “suma su PVM” yra tas pats, kas ir “galutinė mokėtina suma”. Tokiu atveju, kai yra taikomas atvirkštinis PVM – mokėtina suma yra lygi sumai be PVM. Dėl to pasikeičia dviejų operacijų dalyvių, tai yra, pirkėjo ir pardavėjo – pinigų tiekimo srautai. Tai reiškia, kad klientas nemoka PVM ir tiesiog laukia, kol galės pinigus susigrąžinti, o tiekėjas, kuris šiuo atveju turi mažiau pinigų – turės juos sumokėti valstybei.

Iš esmės atvirkštinis PVM įstatymas gali atrodyti keblus ir reikalaujantis daugiau smulkmeniško įstatymų sekimų. Visgi, su gera buhalterine apskaitos įmone – problemų nekils, įmonės vadovai galės nesukti galvos dėl apskaitos vedimo, svarbiausia, sistemingas pajamų siekimas.

Skambinti
Parašyti